Co oznacza taki wynik TSH 36-latki?

Witam proszę o interpretacje moje wyniku tsh 2.4700 biorę euthyrox 137 moja waga 56 kg mam 36 lat od tygodnia zaczęłam odczuwać okropne wyczerpanie niewyraźne widzenie gdy stoję w dłużej pozycji stojącej myśle ze się przewroce ciężko co jakiś czas złapać głębszy oddech wcześniej tak nie miałam czy to może wynikać ze dawka jest nie odpowiednia lekarza mam na maj
KOBIETA, 36 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Dziękuję za przesłanie wyników i opis swoich objawów. Domyślam się, że obecna sytuacja może być dla Pani źródłem niepokoju oraz sporego dyskomfortu.

TSH (hormon tyreotropowy) na poziomie 2.47 (podczas stosowania Euthyroxu - sztucznej tyroksyny) znajduje się w zakresie uznawanym za normę, co w pierwszym spojrzeniu sugeruje, że terapia hormonalna tarczycy jest zrównoważona. Jednak objawy, które Pani opisuje (uczucie wyczerpania, problemy z widzeniem, zawroty głowy i trudności z oddychaniem) wymagają dodatkowej uwagi.

Mimo że Pani wynik TSH wydaje się być w normie, warto zastanowić się nad dostosowaniem dawki leku. Dawka Euthyroxu jest często dobierana indywidualnie, w zależności od szeregu czynników, czyli płci pacjenta, wagi ciała, ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanej farmakoterapii oraz poziomu innych hormonów tarczycy, takich jak fT3 i fT4 (wolna tyroksyna i trijodotyronina). Zdarza się, że nawet niewielka zmiana dawki może mieć znaczący wpływ na samopoczucie.

Mimo powyższych przypuszczeń jest ważne, aby nie dokonywać samodzielnych zmian w dawkowaniu leku bez konsultacji z lekarzem. Poziom hormonów tarczycowych w organizmie stabilizuje się około 3-4 tygodni od wprowadzenia danej dawki, więc takie działanie może utrudnić dalszą diagnostykę. Skoro ma Pani umówioną wizytę na maj, warto przygotować się do niej, zapisując wszystkie doświadczane objawy, ich częstotliwość i okoliczności, w jakich się pojawiają. To pomoże lekarzowi w dokładniejszej ocenie sytuacji i ewentualnej korekcie terapii.

Jednak, jeśli objawy są bardzo uciążliwe lub się pogłębiają, proponuję nie czekać do maja, ale spróbować skontaktować się z lekarzem wcześniej lub zwrócić się o pomoc do innego specjalisty, np. lekarza rodzinnego, gdyż on również może leczyć problemy związane z gruczołem tarczowym.

Tutaj znajdzie Pani garść informacji na temat pracy tarczycy i jej wpływu na organizm:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

https://portal.abczdrowie.pl/nadczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-chorob-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-tarczycy

Życzę Pani wszystkiego dobrego i mam nadzieję, że uda się szybko znaleźć przyczynę nieprzyjemnych objawów i unormować stan zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.