Co powoduje krzyk w nocy?

Krzyk w nocy. Moja mama często budzi się w nocy gwałtownie, na równe nogi z krzykiem i niepokojem. Mówi wtedy, że czuję się jakby brakowało jej powietrza. Czasami poci się w nocy. Czy jest możliwe, że są to objawy bezdechu śródsennego? Mama też mocno chrapie, często teżn zdarza się jej przysypiać po południu.

może to być bezdech ale i inne choroby np tarczycy serca astma itd
"Zespół bezdechu sennego, zespół bezdechu śródsennego – zespół objawów chorobowych powodowanych bezdechami w czasie snu. Za bezdech uważa się ustanie wentylacji płuc przez okres dłuższy niż 10 sekund lub spłycenie oddechu poniżej 50%. Podczas bezdechu dochodzi do zmniejszenia wysycenia krwi tlenem. Cierpiący na tę chorobę mogą w trakcie nocy mieć setki takich epizodów.

Bezdech senny (zaburzenia oddechu podczas snu) to poważny, potencjalnie zagrażający życiu zespół chorobowy. Częstość występowania bezdechu sennego w populacji szacuje się, zależnie od źródła, na 2% u kobiet i 4% u mężczyzn[1], między 5 a 10 %[2], 5,7% u kobiet i 12,4% u mężczyzn[3]. Najczęstszym typem bezdechu sennego, obejmującym około 85% przypadków, jest tak zwany obturacyjny bezdech senny (obturacyjny bezdech podczas snu – OBPS), powodowany przez powtarzające się zatrzymania przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych (gardło lub nos), tamujące oddech pomimo wysilonej pracy płuc.

U niektórych osób OBPS pojawia się, kiedy podczas snu mięśnie gardła i język wiotczeją, częściowo bądź całkowicie blokując przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Gdy rozluźniają się i opadają mięśnie podniebienia miękkiego i języczek (fragment podniebienia miękkiego pośrodku, między łukami podniebiennymi), przepływ powietrza jest blokowany, powodując wysilony i głośny oddech (chrapanie). Bywa też, że oddech nagle zostaje zupełnie zatrzymany.

Bezdech senny polega na powtarzającym się ograniczeniu przepływu powietrza podczas snu, wskutek opadania zwiotczałej tkanki odcinka dróg oddechowych w gardle, co z kolei powoduje głośne chrapanie, chwilowe wybudzenia, niedotlenienie i podwyższone ciśnienie krwi. Tysiące pacjentów z zespołem bezdechu sennego cierpi na wzmożoną senność w ciągu dnia, bóle głowy i nadciśnienie. Jest coraz więcej dowodów na to, że chroniczny bezdech senny występuje rodzinnie i związany jest ze zwiększoną podatnością na choroby i śmiertelnością. Bezdech senny jest stosunkowo mało znany, jak dotąd w Polsce prawidłowo zdiagnozowany tylko w około 10% u mężczyzn i poniżej 1% u kobiet[potrzebny przypis].

Bezdech senny powoduje zwiększoną senność podczas dnia, obniżenie jakości życia, jest związany ze zwiększonym ryzykiem zawału serca, niewydolności sercowej, udaru mózgu i obniżenia sprawności kognitywnej
Objawy można podzielić na 2 grupy:

zauważane przez partnera - głośne chrapanie oraz zauważalne okresy bezdechu
zauważane przez chorego - nagłe przebudzenia w trakcie nocy, najczęściej z uczuciem lęku i dezorientacji, w trakcie dnia objawy spowolnienia koncentracji i senności, która w skrajnych przypadkach może przybierać postać zespołu Pickwicka, przebiegającego z epizodami bezwiednego, krótkotrwałego zasypiania w nieadekwatnych sytuacjach np. w trakcie jazdy samochodem.
Często chorobie towarzyszą inne schorzenia, na przykład otyłość, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, spadek libido, uporczywe migreny. Stwierdzono także, że występuje zależność pomiędzy zespołem bezdechu sennego a osteoporozą
leczenie: u osób otyłych: bezwzględne odchudzanie
abstynencja alkoholowa i nikotynowa
przyjmowanie odpowiedniej pozycji ciała podczas snu (np. bocznej, a nie na plecach)
stosowanie CPAP, czyli ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (ang. continuous positive airway pressure)[
aparat nazębny wysuwający żuchwę (mandibular advancement device – MAD) przy lekkich lub średnich przypadkach
otolaryngologiczne
korekcja zwężonej cieśni gardzieli (uwulopalatofaryngoplastyka)
septoplastyka
tonsilektomia"