Co robić z tym dyskomfortem podczas połykania?

Dzień Dobry. Od jakiegoś czasu mam problemy z przełykaniem śliny. Normalnie mogę jeść, nie sprawia mi to dyskomfortu. Gardło również mnie nie boli. Konsultowałam się z lekarzem rodzinnym. Doktorka przepisała mi glosal do psikania na suchość w gardle. Wypiłam dwa syropy prawoslazowe, oraz flegamine, po której zaczęła odrywać mi się flegma. Czy żółte podniebienie i pleśniawka na języku to powód do niepokoju przy tych objawach? Mam 20 lat, i obawiam się o swoje zdrowie. Robiłam badania, morfologia i mocz i wszystko wyszło w jak najlepszym porządku. Dziękuje za odpowiedz, pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Stan, jaki opisuje może mieć wiele przyczyn, ale na pewno taka przeciągająca się sytuacja wymagałaby interwencji lekarskiej.

Leki, które otrzymała Pani powinny pomóc w suchości i złagodzenia ogólnych objawów związanych z gardłem. Zabarwienie podniebienia i obecność pleśniawki mogą mieć związek z infekcją wirusową lub grzybiczą jamy ustnej. Prawdopodobnie właśnie to może powodować u pani problem ze swobodnym połykaniem śliny.

Warto by było wypróbować płukanki z szałwii, tymianku, czy rumianku. Spowodować to może zmniejszenie obrzęku oraz istniejącego stanu zapalnego w obrębie gardła.

W przypadku przedłużającego się stanu, zalecamy Pani konsultację z lekarzem laryngologiem lub gastrologiem. Istnieje pewne przypuszczenie, że taka przypadłość mogłaby mieć związek z refluksem. Jednak aby potwierdzić lub wykluczyć to schorzenie lekarz musiałby przeprowadzić właściwą diagnostykę.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla-rodzaje-objawy-i-sposoby-leczenia

A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-polykaniem-sliny

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znacza-te-problemy-z-przelykaniem-pokarmu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.