Co znaczą silne bóle w okolicach mostku/klatki piersiowej?

Witam serdecznie! Proszę o interpretację wyników mężczyzna 37 lat, palący, bóle pod prawym żebrem - bok i silne bóle w okolicach mostku/klatka piersiowa. Praca od 8-13 h, operator żurawia - siedziąca. MCV 93fl norma 79-92, RDW-Sd 46 fl nor.: 35-44, Żelazo 59 uq/dl nor.: 61-157, Kwas moczowy 7,5 mg/dl, Glukoza 106 mg/dl nor.: 70-99, Cholesterol całkowity 193 mg/dl norm.: 115-190, Cholesterol HDL 33 mg/dl, Cholesterol nie HDL 160, Cholesterol LDL 111, Trójglicerydy 244 mg/dl. Reszta wyników w normie. Bardzo przoszę o odpowiedź. Pozdrawiam Państwa serdecznie. MT

Jakub Migoń

Witam. Istnieje bardzo szeroki wachlarz przyczyn bólów w klatce piersiowej - od płucnych, przez przewód pokarmowy do przyczyn sercowych. W Pana opisie brakuje informacji: jakie sytuacje prowokują ból -
czy jest to wysiłek lub stres, czy też zjedzenie pokarmu, a moze ból powstaje w spoczynku - np. siedząc lub leżąc, brakuje również informacji czy bólowi towarzysza inne objawy jak np. uczucie kołatania serca. Najczęstszą pozasercową przyczyną palących bóli zamostkowych jest refluks żołądkowo-jelitowy (zgaga), do sercowych niedokrwienie mięśnia sercowego. W Pana wynikach badań uwage zwracają wysokie poziomy trójglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz LDL - należą one do czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Niezbędne w Pana przypadku jest badanie fizykalne, zebranie dokładnego wywiadu, wykonanie badania EKG (w tym przadopodobnie EKG wysiłkowe) oraz ewentualna diagnostyka pozasercowych przyczyn bólu (np. w przypadku refluksu będzie to ph-metria przełyku). Zalecam bezzwłocznie udać sie do lekarza pierwszego kontaktu który podejmie decyzję co do dalszego leczenia.