Czy 14-latka może mieć takie opóźnienie okresu?

Dzień dobry, mam ważne pytanie. Mojej 14-letniej córce spóźnia się okres 1 dzień. Wiem, że to nie koniecznie powód do niepokojeń, ale wolałabym się spytać.. Córka aktualnie przychodzi stresujące dla siebie sytuacje, takie jak m. in egzamin 8-klasisty. Stres. Dużo spaceruje, waha się tutaj od 2 km do ponad 10 km. Córka jestem w związku, jest dziewicą i stosunku płciowego nie było, ale jeśli po ok. 1 godzinie dotykała się w miejsce intymne, gdzie godzinę temu miała Preejakulat jest możliwe zapłodnienie, czy to bardziej wina stresu lub diety? Córka je dużo słodyczy, z wagą wszystko ok, jest szczupła. Słyszałam, że plemniki umierają na dłoni po kilku minutach, ale nie jestem przekonana, bo to internet i wolę spytać lekarza. Proszę o odpowiedź.
KOBIETA, 36 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jednodniowe opóźnienie okresu nie jest niczym niepokojącym, zwłaszcza u młodych dziewcząt, które zazwyczaj nie miesiączkują regularnie. Ponadto wspomina Pani o tym, że córka ma aktualnie stresujący czas, a stres jest jednym z czynników, który może wpływać na cykl miesiączkowy i opóźnić menstruację.

Plemniki po zetknięciu ze środowiskiem zewnętrznym szybko obumierają, co oznacza, że po godzinie najprawdopodobniej już by ich nie było.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-u-nastolatki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dwudniowe-opoznienie-okresu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-u-nastolatki-i-zapalenie-macicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.