Czy arytmia może mieć związek z nerwicą lub stresem?

Dzień dobry, mam 22 lata i w okresie od listopada 2021 do końca stycznie 2022 odczuwałem arytmię. Byłem z tym problemem u kardiologa który stwierdził że z sercem nie ma żadnego problemu. Po tej wizycie arytmia minęła aż do teraz, tj. druga połowa lipca 2022. Znowu odczuwam nieprzyjemne kołatanie serca w spoczynku. Czy może być to arytmia indukowana nerwicą lub stresem? Niby nie czuję się zestresowany ale wiem że ciąży na mnie dużo obowiązków i odpowiedzialności w pracy, zastanawiam się czy to może być przyczyną kołatania serca. Dodam też, że kołatanie występuje tylko i wyłącznie jak skończę pracę i zaczynam odpoczynek (jak pracuję lub mam inne zajęcia arytmia zdarza się bardzo rzadko - właściwie wcale), praktycznie zawsze w pozycji leżącej.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

arytmia serca oznacza zaburzenie rytmu jego pracy. Może się pojawić z wielu powodów, jednym z nich jest właśnie stres.

Stres to negatywna i zarazem silna emocja, która może wywołać wiele niepożądanych objawów. Należą do nich między innymi ból brzucha i głowy, nadpotliwość, zaburzenia pracy serca, apatia oraz wiele innych. Jeżeli jest Pan podatny na stres i sytuacje stresowe występują często w Pana życiu, to prawdopodobnie może on powodować kołatanie serca.

Oczywiście, żeby wysnuwać takie wnioski, to powinien Pan wykluczyć wszelkie objawy somatyczne, dlatego zalecamy kontakt z kardiologiem i przeprowadzenie podstawowych badań. Warto wykonać EKG, badanie Holter oraz morfologię krwi.

Zachęcamy też do zapoznania się z naszymi artykułami, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/stres

https://portal.abczdrowie.pl/arytmia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.