Czy ból gardła podczas ciąży jest niebezpieczny?

Witam Czy jeśli jestem na początku ciąży i wystąpił u mnie ból gardła , czy mam powody do niepokoju czy może zaszkodzić to płodowi ? Dodam ze raz już porobilam z powodu braku akcji serca Dziekuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, natomiast ból gardła może być spowodowany infekcją typową dla sezonu zimowego, czyli np. przeziębieniem. Póki dolegliwości nie są nasilone warto stosować bezpieczne dla ciężarnych tabletki do ssania oraz płukać gardło szałwią czy roztworem z wody i soli. Jeżeli objawy nie ustępują, warto zgłosić się do internisty.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/bol-gardla-w-ciazy-leczenie-wzmocnienie-odpornosci.

Zazwyczaj przeziębienie mija samoistnie i nie wymaga podania leków, ale jeżeli początkowo mało nasilone objawy z biegiem czasu stają się coraz bardziej dotkliwe, może być konieczne podanie np. antybiotyku. Do 12. tygodnia ciąży zazwyczaj zaleca się ciężarnym, by unikały leków, niekiedy jednak sytuacja wymaga wdrożenia farmakoterapii.

W tym momencie trudno doradzić Pani cokolwiek poza zachowaniem spokoju – przeziębienie, katar czy ból gardła to dolegliwości, które dotykają przynajmniej raz niemal każdą ciężarną. Jeżeli ma Pani taką możliwość, proszę zostać w domu i dużo odpoczywać, a także pamiętać o piciu ciepłych płynów. Warto także skonsultować się z internistą, jeżeli dolegliwości budzą obawy czy wątpliwości.

O leczeniu przeziębienia w okresie ciąży przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przeziebienie-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.