Czy drobne gryzonie mogą przenieść na człowieka wściekliznę?

Witam.Prosze o wyjaśnienie mi czy drobne gryzonie mogą przenieść wirusa wścieklizny na człowieka.W internecie wyczytałam że "grobne gryzonie nie są w stanie przenieść wścieklizny na człowieka,ich biotyp nie potrafi wywołać choroby". Ile w tym prawdy? z góry dziekuje za odpowiedz

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

jest to prawda. Jeszcze nigdy nie odnotowano zakażenia wirusem wścieklizny od gryzonia.

Pozdrawiam.

Witam,

Rezerwuarem wirusa wścieklizny są również gryzonie, a więc teoretycznie istnieje taka możliwość, choć niezwykle rzadko spotykane są przypadki "skutecznego" pokąsania . człowieka przez drobne gryzonie, dlatego ugryzienie przez mysz według podręczników nie stanowi wskazania do szczepienia przeciwko wściekliźnie.Warto natomiast pamiętać, że wszystkie biotypy wirusa wścieklizny są patogenne dla człowieka.

Pozdrawiam serdecznie.
Dr n. med. Marek Derkacz