Czy grudki zawsze świadczą o grzybicy?

Witam, czy zawsze grudkowate upławy są przyczyną grzybicy? Przed okresem pojawia się ich zwiększona ilość. Dodam, że biorę tabletki antykoncepcyjne, nic mnie nie swędzi i nie mają nieprzyjemnego zapachu, wszytko jest jakby w normie tylko te grudki :/ Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dość ciężko odpowiadać konkretnie na takie pytanie nie widząc. Zwykle hasło grudkowe upławy sugerują grzybicę pochwy. Jednak jak zawsze w medycynie nie ma na nic reguły. To co Pani nazywa grudkowymi upławami, może nie jest wcale infekcją grzybiczą, za czym przemawia też brak innych objawów jak np. swędzenie. Z drugiej strony jednak tabletki antykoncepcyjne predysponują do zakażeń grzybiczych. Proponuję wizytę u ginekologa, który z pewnością stwierdzi czy potrzebuje Pani leczenia. Pozdrawiam.