Czy lek na trądzik ma wpływ na jelita?

Dzień dobry, w ubiegłym roku od października zacząłem stosować maść robiona na twarz która została mi przepisana na receptę od pani dermatolog na trądzik. W skład tej maści wchodzi erytromycyna 1.0. Po jakimś czasie zacząłem mieć problemy z jelitami mianowicie zaparcia, zbyt częstą ilość wypróżnień, biegunki itp. w tym roku zrobiłem kolonoskopię w której nie wyszło nic, jedynie z wycinków że są to zmiany zapalne. Po zastosowaniu terapii w wyniku kalprotektyny stanu zapalnego nie stwierdzono jednak problem wciąż jest teraz przepisano mi xifaxan oraz debutir i debretin wraz z sanprobi ibs. Czy erytromycyna mogła mieć wpływ na jelita? Dodam że obecnie nie stosuje jej od ponad miesiąca. Aczkolwiek nie zauważyłem dużej różnicy z wypróżnianiem się przy stosowaniu maści czy bez niej. Czy to możliwe aby w tak małym stopniu wchłaniania maści mogła wpłynąć na florę lub też jelita?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

erytromycyna jest antybiotykiem, który działa na organizm poprzez zwalczanie bakterii. W przypadku stosowania miejscowego, jak w przypadku maści na trądzik, wchłanianie do krwiobiegu jest minimalne i raczej nie powinno uszkodzić flory bakteryjnej jelit. Niemniej jednak istnieje teoretyczne ryzyko wystąpienia pewnych skutków ubocznych związanych z antybiotykiem, nawet w przypadku, gdy jest on w postaci maści.

Warto zauważyć, że każdy organizm jest inny, a reakcje na leki mogą się różnić. Jeśli zaobserwował Pan takie negatywne zmiany w funkcjonowaniu jelit po zastosowaniu maści z erytromycyną, warto skonsultować się z dermatologiem, który inaczej dostosuje leczenie.

Więcej informacji o podanym problemie znajdzie Pan w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/erytromycyna-preparaty-wskazania-dzialanie-i-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.