Czy można przyjąć inne środki przed kolonoskopią?

Dzień dobry. We wrześniu mam kolonoskopię, mam pytanie, czy zamiast płynu na przeczyszczenie są jakieś tabletki? Pijąc płyny typu fervex mam odruch wymiotny, podejrzewam , że z tego typu płynami będzie podobnie. Czym można ten płyn zastąpić?
KOBIETA, 41 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem Pani obawy związane z przygotowaniem do kolonoskopii (https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia ). Już samo oczekiwanie na to badanie jest zazwyczaj stresujące. Obawy o reakcję organizmu na płyny przeczyszczające w tym wypadku są obciążające dodatkowo.

Alternatywą dla płynów mogą być tabletki przeczyszczające, które również są stosowane w przygotowaniu do tego typu badań. Przykładem mogą być tabletki na bazie substancji takich jak na przykład bisakodyl (https://portal.abczdrowie.pl/bisakodyl-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-cena ). Jednakże, każda metoda przeczyszczania przed kolonoskopią powinna być konsultowana z lekarzem prowadzącym, który najlepiej dobierze sposób przygotowania adekwatny do Pani stanu zdrowia i preferencji.

Proszę omówić tę kwestię z lekarzem lub pielęgniarką koordynującą przygotowanie do badania, aby znaleźć najbardziej komfortowe i skuteczne rozwiązanie. Czasem możliwe jest również stosowanie mniejszych objętości płynów przeczyszczających w połączeniu z dietą niskoresztkową, co może być mniej obciążające (https://portal.abczdrowie.pl/dieta-przed-kolonoskopia-co-jesc-a-czego-nie ).

Życzę powodzenia i mam nadzieję, że przygotowanie do badania przebiegnie dla Pani jak najbardziej komfortowo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.