Czy mam w tej sytuacji przyjąć tabletkę po?

Dzień dobry. 23 sierpnia zaczęłam nowy blister tabletek antykoncepcyjnych Belara, jednak 2 dnia (24 sierpnia) zapomniałam przyjąć tabletki i wzięłam ją jednocześnie z kolejną tabletką 25 sierpnia. Następnie w trzecim tygodniu przyjmowania tabletek (10 września) uprawiałam stosunek i przyjęłam tabletkę o stałej porze. Następnego dnia 11 września zapomniałam przyjąć tabletki o stałej porze i przyjęłam ją z ok. 10 godzinnym opóźnieniem. Ostatnia tabletka również została wzięta o stałej porze. Czy istnieje ryzyko ciąży i powinnam przyjąć tabletkę awaryjną?
KOBIETA, 26 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producent tabletek antykoncepcyjnych Belara daje 12 godzin tolerancji. Oznacza to, że dopuszczalne opóźnienie wynosi aż 12 godzin. Jeśli więc przyjęła Pani tabletkę z trzeciego tygodnia z 10-godzinowym opóźnieniem, to powinna być Pani nadal chroniona.

Jeśli zaś chodzi o pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu, to powinna Pani – oprócz zażycia zaległej tabletki – stosować dodatkowe zabezpieczenie przez kolejny tydzień. W obecnej sytuacji najlepiej będzie wykonać test ciążowy, aby mieć pewność, że nie doszło do zapłodnienia. Przyjmowanie tabletki awaryjnej w tym momencie nie ma sensu, ponieważ w trzecim tygodniu powinna być Pani chroniona.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/10-godzinowe-opoznienie-w-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tabletki-antykoncepcyjne-trzeba-brac-o-tej-samej-godzinie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/10-godzinne-opoznienie-w-przyjeciu-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.