Czy mogę brać progesteron w trakcie zażywania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, jestem zaniepokojona ponieważ ostatnio zauważyłam u siebie włoski na twarzy, oraz obfite na rękach i jeszcze w kilku miejscach, w których nie powinno być owłosienia. Mam torbiel czynnościową na jajniku, dlatego też biorę tabletki antykoncepcyjne. Czy branie syntetycznego progesteronu w celu zahamowania produkcji w moim organizmie hormonów androgennych będzie dla mnie nieszkodliwe? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki antykoncepcyjne zawierają progestagen, który pełni w organizmie funkcje analogiczne do progesteronu naturalnego. Nie ma więc potrzeby dodatkowo go suplementować. Przy tabletkach antykoncepcyjnych powinno dojść do obniżenia wydzielania hormonów androgennych, ich zwiększone wydzielanie i towarzyszące objawy, jak hirsutyzm, są często wskazaniem do rozpoczęcia zażywania antykoncepcji hormonalnej

Proszę nigdy nie zażywać leków zawierających czynne hormony bez konsultacji ze swoim lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie!