Czy mogę mieć operację usunięcia guza przysadki?

Dzień dobry, Od 10 lat lecze się na hiperprolaktynemie, wykryto również mikrogruczalaka przysadki mózgowej. Biore Letrox 75 (1 tabletka codziennie) oraz Dostinex 0.5 (1 tabletka na tydzień). Podczas brania leków guz na rezonansie nie jest widoczny ale wyniki prolaktyny mam złe (ponad 2x ponad normę). Jakie badania należy jeszcze wykonać aby zweryfikować skąd się bierze tak wysoki wynik? I czy jeśli biorę leki które nie pomagają (dawka jest zwiększana średnio co 8 miesięcy) czy kwalifikuje się do operacyjnego usunięcia guza?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Jak leczy się udar?

Tomasz Pasterski, neurochirurg z Kliniki Neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego w Warszawie opowiada o Krajowym Centrum Leczenia Chorób Naczyniowych, gdzie stosuje się minimalnie inwazyjne leczenie udaru mózgu. Polega ono na wyjęciu zatoru z naczynia i uzyskaniu przepływu krwi, co może skutkować pełnym wyleczeniem. Metoda jest ograniczona czasowo, najważniejsza jest szybka reakcja. Ta zasada obowiązuje zawsze w przypadku pojawienia się udaru. Jak dowiadujemy się z filmu, lekarze neurolodzy mogą kontaktować się z Centrum w przypadku udarów.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Nie wspomniała Pani, czy występują jakieś objawy, które wynikałyby z podwyższonego poziomu prolaktyny oraz obecności gruczolaka przysadki.

Ze względu na odległość, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy w razie wszelkich wątpliwości stacjonarną konsultację u lekarza endokrynologa oraz neurochirurga. Tylko specjalista po analizie wszystkich wyników badań może zdecydować o konieczności wykonania operacji usunięcia zmiany w obrębie przysadki mózgowej.

Należy pamiętać, że takie postępowanie to ostateczność w leczeniu gruczolaka. Prawdopodobnie w pierwszej kolejności powinna być przeprowadzona modyfikacja w dawkowaniu danego preparatu. Zmiana leczenia może w pewnym stopniu wpłynąć na wyniki poziomu prolaktyny oraz polepszyć samopoczucia.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/gruczolak-przysadki-objawy-rodzaje-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/przysadka-mozgowa

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty