Czy mogę stosować na tę grudkę olejek herbaciany?

Witam serdecznie. Od kilku miesięcy na większej wardze sromowej zrobiła mi się grudka biało żółta lekko wypukla. Ma ona 3-4 mm. Nie boli nie przeszkadza. Co to może być.Czy mogła bym przemywać to olejkiem herbacianym?.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

olejek herbaciany może być pomocny w leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych, ma także działanie ściągające i wysuszające, więc nierzadko stosuje się go na wypryski skórne różnego pochodzenia.

Natomiast stosowanie go w okolicach intymne czy na śluzówkę może poskutkować podrażnieniem i zaognieniem stanu zapalnego. Dodatkowo sugerowałabym skonsultowanie się z dermatologiem lub ginekologiem – alarmujące jest to, że zmianę ma Pani już od kilku miesięcy.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://uroda.abczdrowie.pl/tradzik-miejsc-intymnych.

By ustalić, czym jest grudka na wardze sromowej, konieczne jest obejrzenie zmiany – bez tego można tylko domniemywać, że grudka jest torbielą zastoinową lub kaszakiem, ale też skutkiem zanieczyszczenia porów okolicy intymnej w postaci zaskórników.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://uroda.abczdrowie.pl/jak-golic-miejsca-intymne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.