Czy możliwy jest odruch wymiotny podczas kaszlu i płaczu?

Czy występowanie odruchów wymiotnych podczas płaczu czy kaszlu to naturalna rzecz? Czy może powinnam przebadać swoje jelita itp? Dodam że mam aerofagia...
KOBIETA, 19 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

występowanie odruchów wymiotnych podczas płaczu lub kaszlu może być naturalną reakcją organizmu w niektórych przypadkach. Kaszel i płacz mogą wywoływać nadmierne napięcie mięśni brzucha, co może prowadzić do pobudzenia nerwu błędnego, który z kolei jest zaangażowany w regulację procesu wymiotnego.

W Pani przypadku ważnym czynnikiem może być też aerofagia, która prowadzi do kumulacji powietrza w żołądku. Jeśli problem będzie zbyt uciążliwy, zalecamy kontakt z gastroenterologiem, który będzie w stanie wykonać odpowiednie badania i zaplanuje dalsze postępowanie.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadcza-ciagle-wzdecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.