Czy muszę zrobić jakieś dodatkowe badania?

Dzień Dobry ostatnio z powodu bardzo złego samopoczucia postanowiłam zrobić badania tarczycy . Problemy które mnie dopadły to problemy z pamięcią i koncentracją ,wypadanie włosów i brwi bardzo sucha skóra najbardziej na twarzy . Wyniki jakie wyszły to TSH 4.950 norma to 0.270 do .4.200 . T3 3.19 norma 2.00-4.40 T4 1.04 norma 0.93-1.70. Mam 33 lata . Proszę mi powiedzieć czy są to dobre wyniki ? I czy muszę zrobić jakieś dodatkowe badania ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

TSH (tyreotropina) to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, stymulujący tarczycę do produkcji 2 hormonów: tyroksyny (fT4) oraz trójjodotyroniny (fT3). Wyniki badania tych hormonów pozwalają ocenić funkcjonowanie gruczołu tarczycy.

Podwyższony u Pani wynik TSH świadczy o niedoczynności tarczycy. Należałoby sprawdzić, czy nie wynika ona z przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy (zwanego chorobą Hashimoto). W tym celu należy oznaczyć przeciwciała antytarczycowe z krwi (anty-TPO i anty-Tg) oraz wykonać badanie USG tarczycy. Leczeniem zaburzeń pracy tarczycy zajmują się lekarze endokrynolodzy.

Powinna Pani zgłosić się do endokrynologa (potrzebne jest skierowanie), najlepiej z kompletem badań podstawowych, wykluczających inne przyczyny złego samopoczucia (np. anemii). Warto tu wspomnieć, że choroba Hashimoto często współwystępuje z innymi zaburzeniami, jak zespół policystyczny jajników (PCO, PCOS), insulinooporność, nietolerancje pokarmowe i wiele innych (ale to już kolejny krok w diagnostyce). Wskazana może być także konsultacja ginekologiczna, zwłaszcza jeśli obserwuje Pani u siebie zaburzenia miesiączkowania, czy planuje ciążę. Leczenie niedoczynności polega głównie na przyjmowaniu leków celem uzupełnienia poziomu hormonów.

Obszerne informacje na te tematy znajdzie Pani m.in. w poniższych artykułach. Zachęcam do lektury.

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-naturalnie-leczyc-niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.