Czy opisane dolegliwości to rzeczywiście skutki przyjęcia tabletki?

10.12 rozpoczął się mój cykl. 20.12 podczas stosunku z partnerem pękła prezerwatywa,nie doszło do wtrysku, po minucie, dwóch partnerem zmienił prezerwatywę. Niespełna 20 h po stosunku zażylam escapelle. Od 30.12 pojawiły się efekty uboczne typu zatrzymanie wody w organizmie, dyskomfort w podbrzuszu, wzdęcia, tkliwość sutków. 31.12 wykonałam ultraczuly test ciążowy (10), który dał wynik negatywny. Czy pomimo to mogę być w ciąży? Czy opisane dolegliwości to rzeczywiście skutki przyjęcia tabletki?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ryzyko zapłodnienia wskutek opisanej przez Panią sytuacji jest minimalne i sięga niemal zeru, a ryzyko to niweluje dodatkowo zażycie pigułki antykoncepcji awaryjnej. Zatem nie ma możliwości, by była Pani w ciąży, co zresztą potwierdził wykonany test ciążowy.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-awaryjna.

Ponieważ jednak antykoncepcja awaryjna, wpływająca na podwzgórze na zasadzie zahamowania wydzielania hormonów odpowiedzialnych za owulację, jest farmaceutykiem bardzo inwazyjnym, może dawać szereg skutków ubocznych. Wśród nich wymienia się takie, jak: przesunięcia cyklu, opóźnienie menstruacji, dolegliwości bólowe, mdłości itd. Wszystko więc wskazuje na to, że opisane przez Panią symptomy są właśnie skutkiem zażycia tzw. tabletki „po”.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem, z niego dowie się Pani więcej na temat tej formy zapobiegania ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.