Czy pobyt w szpitalu mógł jakoś zaszkodzić mojemu dziecku?

Witam, Dzisiaj zawozilismy z mężem mojego ojca na badanie peta do szpitala onkologicznego z uwagi że jestem w ciazy w 3 trymestrze skorzystałam tam z toalety mijając kilka osób i wyszłam że szpitala do auta do męża. Więc spędziłam na terenie szpitala naprawdę nie wiele czasu jednak później mój tata zadzwonił do mnie że lekarz mu zabronił się spotykać z kobietami w ciazy po tym badaniu i żebym pojechała do domu. Moje pytanie brzmi czy pobyt w szpitalu gdzie mogły być różniez osoby po tym badaniu mogło jakoś zaszkodzić mojemu dziecku w brzuchu ? Proszę o odpowiedź bardzo się martwię:(

Redakcja abcZdrowie

Witam,

badanie PET, czyli pozytonowa tomografia emisyjna, to badanie wykorzystujące pierwiastki promieniotwórcze do wykrywania m.in. niektórych typów nowotworów. Szczegółowo omawia ten temat nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-pet.

Nie ma Pani powodu do obaw. Choć faktycznie zaleca się, by osoby po badaniu PET przez około 6 godzin unikały kontaktu z dziećmi i kobietami w ciąży (z uwagi na obecne w organizmie pacjenta promieniowanie jonizujące), to zalecenie to dotyczy długotrwałego kontaktu. Zatem jest mało prawdopodobne, by krótki pobyt w szpitalu, w którym mogła mieć Pani przypadkowy kontakt z osobami teoretycznie będącymi bezpośrednio po badaniu, wpłynął w jakikolwiek sposób na Pani ciążę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.