Czy powinnam mierzyć regularnie cukier?

Dzień dobry, Jestem w 31 tyg ciąży. 3 tygodnie temu wyniki krzywej cukru były następujące: na czczo 89, po 1h 224 i po 2h 124. Jestem już mamą 4 latki.Byłam trochę przeziębiona, niewyspana podczas badania. Mój lek. ginekolog wysłał mnie do poradni diabetologicznej. Diabetolog powiedział mi, ze w moim przypadku to tylko podejrzenie cukrzycy ciążowej i że nie mam się co martwić. Jednak dostałam glukometr do mierzenia cukru 4 razy dziennie. Uważam na to co jem od tamtej pory- jednak nie mierzę cukru ponieważ cierpię na fobię zwiazanà z igłami, nie mogę się przełamać i wpadłam w depresję z atakami paniki czując się jako nieodpowiedna matka a z dugiej.. czy nie lepiej oszczędzić stresu sobie i dziecku niemartwiac się tym cukrem? Na jakie ryzyko się narażam nie mierząc cukru ale stosując dietę?

Lek. Paweł Szadkowski

Sugeruję skonsultować się z lekarzem psychiatrą i prowadzącym lekarzem ginekologiem. Prowadzenie odpowiedniej diety z pewnością pomoże, ale w przypadku występowania cukrzycy ciążowej konieczne jest odpowiednie leczenie. Możliwe są pewne powikłania u dziecka ze wzgledu na wysokie stężenie glukozy we krwi matki (hipertrofia płodu, hipoglikemia u nowododka i in.).