Czy taki poziom cukru powinien martwić?

Dzień dobry, czy poziom cukru wynoszący 189 mg/dl w 1,5 godziny po zjedzeniu 5 pierogów jest normalny? Wydaje mi się, że to zdecydowanie za dużo. Cukier na czczo jest u mnie w porządku.
KOBIETA, 39 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wskazany przez Panią poziom cukru po posiłku może w być uważany za podwyższony. Idealny poziom po około 2 godzinach po jedzeniu powinien wynosić poniżej 140 mg/dl. Wynik 189 mg/dl (po 1,5 godziny) sugeruje, że organizm może mieć trudności z kontrolowaniem poziomu cukru.

Proszę jednak pamiętać, że poziom cukru we krwi może się różnić u poszczególnych osób, a wpływ na to mają różne czynniki, takie jak rodzaj spożytego posiłku, ilość spożytych węglowodanów, aktywność fizyczna i indywidualna wrażliwość na insulinę. Jeśli jednak Pani poziom cukru we krwi po posiłku często jest podwyższony, może to być oznaką insulinooporności lub cukrzycy typu 2.

Przeprowadzone przez Panią badanie może być nieprecyzyjne i dla dokładnej diagnozy zalecamy wykonanie testu obciążenia glukozą w laboratorium.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/test-obciazenia-glukoza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej