Dlaczego poziom cukru zwiększył się przez sen?

Dzień dobry, chciałabym zrozumieć wyniki cukru we krwi Moje pomiary po posiłkach (godzina po posiłku) mieszczą się w granicach 85-126 Wczoraj wieczorem przed snem cukier wynosił 95 a dzisiaj rano na czczo wynosił 103 Jak to jest możliwe ze nic nie spożywając cukier przez noc wzrasta ? Mam nadwagę Pozdrawiam

Dzień dobry,

Zjawisko o którym Pani wspomina w swojej wypowiedzi to najprawdopodobniej tzw. hiperglikemia poranna, którą charakteryzuje wzrost stężenia glukozy we krwi po przebudzeniu do wartości przekraczającej górną granicę prawidłowego zakresu, który wynosi między 70 a 99 mg/dl (od 3,9 do 5,5 mmol/l). Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czym jest ona spowodowana w Pani sytuacji, albowiem brakuje bardzo ważnych informacji na temat Pani stanu zdrowia i nie wiadomo czy jest Pani osobą ze zdiagnozowaną insulinoopornością lub cukrzycą. Niemniej jednak wzrost stężenia glukozy po przebudzeniu na czczo z reguły ma związek ze zwiększonym jego wytwarzaniem w okresie nocnym w wątrobie u pacjentów z występującą cukrzycą typu 2, na skutek zjawiska oporności insulinowej. W celu efektywnego obniżenia poziomu cukru rano na czczo (wartość poniżej 100 mg/dl) rekomenduje się unikanie spożywania późno ostatniego posiłku oraz ograniczenie w kolacji zawartości węglowodanów o wysokim indeksie i ładunku glikemicznym.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl