Czy powodem tego stanu rzeczy może być nietolerancja laktozy?

Od ponad miesiąca pije mleko w niespotykanych wcześniej ilościach. Regularnie około 4 litry tygodniowo. Do ubiegłego tygodnia wszystko było okej, teraz jednak pojawiły się bóle brzucha, takie które można porównać z uczuciem głodu oraz bekanie. Dzisiaj pojawiła się także biegunka. Czy powodem takiego stanu rzeczy może być nietolerancja laktozy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie w mleku krowim występują składniki (laktoza i kazeina), które mogą być trudne do strawienia dla organizmu ludzkiego, stąd wiele osób boryka się z problemami trawiennymi przy spożyciu nabiału. Ilość wypijanego przez Pana mleka jest faktycznie duża i może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Laktaza i renina, czyli enzymy potrzebne do strawienia białek mleka, spadają wraz z wiekiem – według badań ich najwyższe stężenie w ludzkim organizmie przypada na wiek 0-2 lub 0-4, czyli wtedy, kiedy dziecko karmione jest mlekiem matki. Choć wskutek ewolucji nasze organizmy w pewnym stopniu przystosowały się do trawienia mleka po okresie niemowlęctwa, to istnieją teorie mówiące o szkodliwości mleka, zwłaszcza krowiego. Zachęcam do lektury tego materiału: https://zywienie.abczdrowie.pl/cala-prawda-o-mleku-czy-faktycznie-jest-dla-nas-zdrowe.

Nietolerancja cukru mlecznego, jest stosunkowo częsta, a jej objawem są: biegunki, wzdęcia czy gazy. Więcej o nietolerancji laktozy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-laktozy-objawy-przyczyny-leczenie. By to sprawdzić, wystarczy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować na pewien czas spożycie nabiału – to powinno dać odpowiedź na Pańskie pytanie. Proszę zapoznać się także z sugestiami naszych ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zle-samopoczucie-po-spozyciu-mleka-a-nietolerancja-laktozy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.