Co może być powodem biegunek?

Witam. Od jakiegoś czasu mam biegunki . Wypróżniam się 3-4 razy dziennie luźny stolec. Mam też wysypkę drobne małe grudki . Po 3-4 tygodniach biegunka mija i za jakiś czas znowu się pojawia . Co może być tego powodem ? Nie odczuwam żadnych boli . Ale martwią mnie te biegunki . Wiek 62 lata .
KOBIETA, 63 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie. Opisany przez Panią problem warto skonsultować z lekarzem rodzinnym. Powracające biegunki mogą bowiem być spowodowane różnymi czynnikami. Najlepiej zacząć od podstawowej diagnostyki. Lekarz może zlecić Panu morfologię i usg jamy brzusznej, aby zbadać ogólny stan Pani zdrowia. Jeżeli koniczna będzie dodatkowa konsultacja, wtedy skieruje Panią do specjalisty.

Przyczyny biegunki mogą być różne. Czasami jest to wynik nietolerancji pokarmowej. Warto przyjrzeć się swojej diecie, by sprawdzić, czy opisane objawy nie nasilają się przypadkiem po spożyciu określonego produktu. Wtedy najlepiej usunąć go ze swojego jadłospisu i zobaczyć, czy faktycznie będzie poprawa.

Z pytania wynika, że biegunce towarzyszy też wysypka. Powinna więc Pani przebadać się także pod kątem alergii pokarmowej. W jej przebiegu mogą pojawić się bowiem zmiany skórne oraz różne zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W takiej diagnostyce stosuje się testy alergiczne.

Jeżeli alergia nie zostanie jednak potwierdzona w badaniach, dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się również z gastrologiem, aby wykluczyć różne choroby układu pokarmowego.

Więcej szczegółowych informacji na temat Pani dolegliwości można znaleźć w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do ich przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-biegunki

https://portal.abczdrowie.pl/wysypka-objawy-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.