Czy przy złym samopoczuciu mogę przestać brać antykoncepcję?

Dzień dobry, Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne (nie brałam ponad 8 lat).. Lekarz przepisał mi 1 opakowanie Elin. Wczoraj wzięłam 8 tabletkę. Źle się po nich czuje, najpierw myślałam, że to zatrucie, ale teraz stwierdzam, że to od tabletek-mam bóle głowy, silny ból brzucha, mdłości, rozwolnienie. Termin wizyty do mojego lekarza mam za tydzień, gdyż jest na urlopie. Czy mogę zaprzestać brania tabletek czy muszę skończyć opakowanie? Czy w przypadku, gdy zakończę brać je to dostanę miesiączkę teraz czy jednak w "normalnym" terminie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pzdr,

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

choć zarówno producenci tabletek antykoncepcyjnych, jak i ginekolodzy zalecają odstawianie tej formy antykoncepcji po skończonym opakowaniu, to w przypadku wystąpienia silnych działań niepożądanych można odstawić tabletki z dnia na dzień.

Jeśli zdecydowałaby się Pani na odstawienie tabletek w połowie cyklu, to niestety nie wiadomo jaka będzie reakcja organizmu oraz kiedy nastąpi krwawienie. Możliwe, że po kilku dniach pojawi się tzw. krwawienie z odstawienia. Przyjmowała Pani tabletki bardzo krótko, więc ciężko przewidzieć reakcję organizmu.

Być może zainteresują Panią odpowiedzi na inne pytania naszych użytkowników. Znajdzie je Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-tabletek-antykoncepcyjnych-po-5-dniach-stosowania, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-tabletek-po-szesciu-dniach-a-wplyw-na-cykl, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-normalne-ze-po-odstawieniu-tabletek-cykle-sa-nieregularne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.