Czy skuteczność antykoncepcji jest teraz obniżona?

Dzień dobry, regularnie stosuje od 1,5 roku tabletki Atywia Daily i max opóźnienie w ich braniu wynosiło godzinę, jednakże w 1 dniu brania tabletki z nowego blistra pojawiła się biegunka i później zazylam tabletkę z dodatkowego opakowania. Jednakże 11 dnia brania tabletek byłam z koleżanka na mieście i piliśmy alkohol w momencie gdy byk czas przyjmowania tabletek, dziś jestem na 14 dniu przyjmowania. Czy obniżona jest skuteczność antykoncepcji?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma dowodów naukowych, które mówiłyby jasno o wpływie alkoholu na działanie tabletek antykoncepcyjnych, a dokładniej o ich osłabieniu. Samo spożycie alkoholu nie powinno zaburzyć ochrony antykoncepcyjnej, jednak pod wpływem tej substancji wiele kobiet zapomina o przyjęciu tabletki w odpowiednim czasie. Na skutek wypicia alkoholu pojawiają się również wymioty lub biegunki i to właśnie owe objawy mogą doprowadzić do osłabienia antykoncepcji.

Nie wspomina Pani, jak było w Pani przypadku. Mianowicie nie wiemy, czy spożycie alkoholu wiązało się z jakimiś nieprzyjemnymi dolegliwościami lub zapomniała Pani o połknięciu tabletki w wyznaczonym czasie. Ciężko więc określić, czy skuteczność została zachowana.

Jeśli nie pojawiły się u Pani dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a więc biegunki czy wymioty, a tabletka została przyjęta o czasie lub opóźnienie nie wynosiło więcej niż 12 godzin, to nie ma powodów do obaw.

Temat interakcji tabletek antykoncepcyjnych z alkoholem został poruszony w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.