Czy spożycie grejpfruta pół godziny po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej zmniejszy jej działanie?

Witam! przyjmuje tabletki antykoncepcyjne (Sylvie 20) o godzinie 21, Wczoraj tuż po przyjęciu tabletki spożyłam pół grejpfruta. A dopiero po tym trafiłam na artykuł, w którym napisane było,że nawet odrobina tego owocu może zmniejszyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Czy to prawda? mam się czego obawiać?

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Grejpfrut i sok z grejpfruta upośledzają wchłanianie wielu leków, w tym również pigułek hormonalnych. Dlatego nie powinno się popijać żadnych leków sokiem grejpfrutowym. Muszą upłynąć przynajmniej dwie godziny pomiędzy zażyciem leku a zjedzeniem grejpfruta czy wypiciem soku. Dla pewności można zastosować dodatkową metodę antykoncepcji ( np. prezerwatywa). Pozdrawiam