Czy stan moich piersi się poprawi?

Witam, Poroniłam 7 tygodniową ciążę. Chciałam zapytać co będzie się działo z piersiami, które się wyraźnie zaokrągliły i były bardzo bolące? Czy od razu powinny ustąpić nudności?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

objawy ciążowe takie jak tkliwość, obrzmienie piersi, mdłości są efektem działania hormonów – w tym progesteronu i estrogenów wydzielanych w nadmiarze w okresie ciąży. Po poronieniu symptomy te z uwagi na obecność hormonów mogą się utrzymywać przez pewien czas – do kilku tygodni, zaś przywrócenie równowagi hormonalnej, zdaniem niektórych lekarzy, może trwać maksymalnie do sześciu miesięcy po poronieniu. Wiele zależy od stopnia zaawansowania ciąży – pod koniec pierwszego albo na początku drugiego trymestru ciąży jest najwyższe stężenie hormonu beta hCG i wówczas powrót do równowagi hormonalnej będzie najdłuższy. Więcej o poronieniu i jego przyczynach na każdym etapie ciąży w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-najczesciej-dochodzi-do-poronienia.

Może być również tak, że objawy związane ze spadkiem hormonów ustąpią po 1-2 tygodniach, zaś miesiączka pojawi się w kolejnym cyklu – jest to kwestia indywidualna. Więcej pod tym adresem: https://parenting.pl/miesiaczka-po-poronieniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.