Czy tabletki na cholesterol mogą wpłynąć na wątrobę?

WitamOstatnio robiłem badania i wyszedł mi podwyższony Cholesterol całkowity : 7,4 mmol/l gdzie przedział jest 3,06-5,20.Dostałem tabletki Torvalipin 40 mg.Po 10 dniach zażywania zrobiłem powtórne badania i Cholesterol całkowity wyszedł mi w normie 4,38 Cholesterol LDL 2,41 tez w norma ale za to wyniki wątrobowe wyszły źle :ALT 68 gdzie norma 0-42AST 45 gdzie norma 0-40oraz GGTP 129 gdzie norma 11-50Czy tabletki na cholesterol aż tak mogą wpłynąć na wątrobę. Poprzednie wyniki wątrobowe OK

Tak. Torvalipin i inne podobne leki mogą źle wplynacna wątrobę. Jeśli istnieje bezwzględna konieczność stosowania leków na cholesterol, a w pana przypadku mam watpliwości, można zmniejszyć dawkę albo zamienić atorvastatyne (torvalipin) na rosuvastatynę, która jest łagodniejsza dla wątroby.