Dzień dobry,
Rozumiem Pana obawy dotyczące zdrowia, szczególnie w kontekście mieszania alkoholu z lekami. Jest to zrozumiała troska, ponieważ alkohol może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, w tym z SSRI, neuroleptykami oraz innymi lekami przeciwlękowymi i przeciwbólowymi.
Spożywanie alkoholu podczas leczenia farmakologicznego, zwłaszcza w przypadku tego typu leków, które Pana Pan bierze, może wpływać na wątrobę, co mogłoby wyjaśniać podwyższone wartości ALT – enzymu wątrobowego. Chociaż sporadyczne wypicie alkoholu w umiarkowanych ilościach raczej nie prowadzi do trwałych uszkodzeń, regularne mieszanie alkoholu z lekami może zwiększać ryzyko długoterminowych problemów zdrowotnych. Innym skutkiem, który trudno jest opomiarować jest to, że zazwyczaj alkohol nasila działanie leków, których funkcja polega na wpływie na pracę mózgu. Nie ma jednego wzoru, który określałby siłę wpływu alkoholu na organizm podczas takiej farmakotererapii, gdyż zależy to od osobniczej reakcji danej osoby. Poza tym, ustalenie takiego schematu wymagałoby przeprowadzenia eksperymentów z udziałem grupy badawczej - nie doszło do takich testów, gdyż alkohol jest trucizną i byłoby to działaniem nieetycznym.
Aby zrozumieć, czy doszło do trwałego uszkodzenia wątroby czy innych organów, warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zalecić dodatkowe badania, takie jak szczegółowe badania krwi czy nawet USG jamy brzusznej, aby ocenić stan wątroby oraz innych narządów wewnętrznych.
Proponuję również omówić z lekarzem prowadzącym możliwość modyfikacji leczenia lub strategii na przyszłość, aby unikać podobnych sytuacji. Czy bierze Pan udział lub brał w psychoterapii? Przyjmowanie leków psychiatrycznych często jest jedynie leczeniem objawowym, a trwałe efekty można uzyskać łącząc ze sobą obie te formy: farmakoterapię i psychoterapię.
Zapraszam również do poniższych tekstów:
- https://portal.abczdrowie.pl/antydepresanty-a-alkohol
- https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-a-alkohol
- https://portal.abczdrowie.pl/transaminazy
- https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne
Życzę Panu wszystkiego najlepszego, szybkiego wyjaśnienia sytuacji, a także skutecznego wyjścia z trudności psychicznych, proszę dbać o siebie, swoje zdrowie i ogólny dobrostan. Pozdrawiam serdecznie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy wypicie alkoholu przy tych lekach może mieć jakieś negatywne skutki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy uszkodziłam sobie trwale wątrobę? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Czy mogę napić się alkoholu stosując te leki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy Paracetamol uszkodził moją wątrobę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogłem w ten sposób uszkodzić wątrobę? – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
- Co oznaczają te wyniki prób wątrobowych u 32-latka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można łączyć Relanium i alkohol? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Po jakim czasie od przyjęcia można napić się alkoholu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można stosować miodunkę i Fevarin łącznie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można łączyć Curacne i alkohol? – odpowiada Redakcja abcZdrowie