Czy mogłem w ten sposób uszkodzić wątrobę?

Witam, jeśli wczoraj jednorazowo zażylem tabletkę przeciwbólowa poltram combo i po 3 godzinach spozywalem spore ilość alkoholu, to czy mogłem uszkodzić wątrobę? Mam 29 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witam, trudno powiedzieć, ale jeśli ma Pan jakieś objawy na to wskazujące, to należy wziąć pod uwagę możliwość uszkodzenia wątroby. Poltram Combo to lek przeciwbólowy zawierający paracetamol i tramadol. Paracetamolu nie należy łączyć z alkoholem, ponieważ jest to połączenie szkodliwe dla wątroby. Z kolei chlorowodorek tramadolu, będący składnikiem leku Poltram, to substancja z grupy opiodiów – bardzo silnych substancji przeciwbólowych, których kategorycznie nie wolno łączyć z alkoholem. Odsyłam do artykułu mówiącego o tym: https://portal.abczdrowie.pl/opioidy-i-alkohol-to-niebezpieczne-polaczenie. Sądzę, że w przypadku jednorazowej sytuacji i takiej dawce leku nie ma dużego ryzyka uszkodzenia wątroby, proszę jednak na przyszłość pamiętać o tym, by nie łączyć alkoholu z jakimkolwiek lekiem, bo nie tylko ryzykuje Pan konsekwencjami zdrowotnymi ze strony wątroby, ale także naraża się na zwiększone ryzyko wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego oraz nasilenie objawów niepożądanych leku. Więcej wskazówek pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/leki-a-alkohol. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.