Jaki lek przeciwbólowy byłby dla taty najlepszy?

Witam! Chciałbym zadać pytanie w imieniu ojca, który cierpi na bóle związane ze zwyrodnieniem w odcinku szyjnym kręgosłupa. Zawsze starał się on bardzo ostrożnie brać leki przeciwbólowe i tylko wtedy kiedy naprawdę trzeba, jednak jakiś czas temu, ból nasilił się na tyle, że musi je brać częściej (3-5 razy w tygodniu) i raczej to się już nie zmieni. Zastanawiamy się, jaki lek przeciwbólowy, byłby dla niego najlepszy. Myśleliśmy nad ibuprofenem, ale ojciec ma też wrzody żołądka i nie wiem, czy to najlepszy pomysł. Nie wiem też na ile bezpieczne jest długotrwałe stosowanie paracetamolu, który ponoć uszkadza wątrobę. Lekarka przepisała mu Poltram Combo. Tylko tu też mam niepewność, co do tego, czy faktycznie lepszy byłby dla niego tramadol w połączeniu z paracetamolem, czy może sam tramadol? Czy przy takiej częstotliwości przyjmowania, istnieje ryzyko wykształcenia się fizycznego uzależnienia od tramadolu (a tego byśmy nie chcięli)? A jeśli tak, to czy lepiej dla zdrowia byłoby wtedy stosować jeden z tych leków cały czas, czy może różne na zmianę? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, proszę ściśle trzymać się zaleceń lekarza i nie wprowadzać żadnych leków na własną rękę. Zarówno ibuprofen, jak i paracetamol są dość słabymi substancjami i w przypadku silnych bólów kręgosłupa mogą sobie nie poradzić, co skutkowałoby niepotrzebnym zwiększaniem dawki. Natomiast co do bezpieczeństwa – paracetamol jest substancją całkowicie bezpieczną pod warunkiem nieprzekraczania dozwolonej dobowej dawki. W przeciwnym wypadku może skutkować uszkodzeniem wątroby. Nie ma działania przeciwzapalnego w przeciwieństwie do ibuprofenu – to dość istotne. Ibuprofen to NLPZ, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny, skuteczny w łagodzeniu bólu o różnej etiologii, ale muszą na niego uważać osoby cierpiące na chorobę wrzodową oraz niedomagające z powodu nerek lub wątroby. Dlatego też w tej sytuacji raczej paracetamol jest bezpieczniejszy. W leczeniu bólu często stosuje się naprzemiennie różne substancje – daje to lepszy efekt. Proszę zapoznać się z opinią eksperta – ortopedy, która tłumaczy to na przykładzie bólu przy rwie kulszowej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-przy-atakach-rwy-kulszowej. Dlatego też połączenie tramadolu z paracetamolem daje bardzo dobre efekty lecznicze, a w dodatku – lek ten nie powoduje uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Niestety jest to lek z grupy opioidów, wpływający na ośrodkowy układ nerwowy i może uzależniać, dlatego przepisuje się go w sytuacjach, kiedy jest wręcz nieodzowny i kiedy inne środki przeciwbólowe nie dają rady. Więcej o tej substancji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czy-tramadol-ma-dzialanie-narkotyczne-oto-10-powodow-dla-ktorych-nigdy-nie-powinienes-go-zazywac. Natomiast jeśli Pana ojciec zażywa leki przeciwbólowe kilka razy w tygodniu, to prawdopodobnie ból nie jest znaczny. Warto jednak udać się do poradni leczenia bólu lub po prostu do ortopedy w celu dopasowania odpowiedniego leku – specjalista z pewnością będzie w stanie zaproponować farmakoterapię adekwatną do stopnia nasilenia dolegliwości, wieku oraz ewentualnych chorób współistniejących Pana ojca. Opioidy to nie jedyne rozwiązane w przypadku zwyrodnieniowego bólu kręgosłupa – istnieje szeroki wachlarz farmaceutyków, które mogą dać pozytywne efekty kuracji. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.