Jaki lek przeciwbólowy mogę stosować?

Dzień dobry. Choruję na refluks i dowiedziałam się, iż nie powinnam zażywać ibupfrofenu czy ketonalu. Czy to prawda, że leki z tymi substancjami czynnymi nie powinny być zażywane przez osoby chorujące na refluks? Pytam się, ponieważ paracetamol nawet w zwiększonych dawkach mi niestety nie pomaga, a zdarza się że mam silne bóle głowy czy bóle miesiączkowe, a powyższe sobie z tym radziły. Pozdrawiam serdecznie z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

z uwagi na to, że niektóre leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) hamują wydzielanie prostaglandyn, które mają swój udział w produkcji śluzu powlekającego ochronną otoczką żołądek, to mogą podrażniać błonę śluzową żołądka, a nawet prowadzić do krwawienia z przewodu pokarmowego. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/niesteroidowe-leki-przeciwzapalne-charakterystyka-dzialanie-stosowanie.

Tyczy się to kwasu acetylosalicylowego, niewskazanego dla osób z aktywną chorobą wrzodową, a podobnie jak aspiryna działa także ibuprofen, diklofenak i naproksen.

Bezpieczny dla „wrzodowców” i wszystkich cierpiących z powodu dolegliwości bólowych ze strony układu pokarmowego jest paracetamol i meloksykam. Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-leki-przeciwbolowe.

W aptece dostępne są także leki przeciwbólowe zawierające w swym składzie substancje o działaniu rozkurczowym w połączeniu z paracetamolem – mogą okazać się skuteczne w walce z bolesnym miesiączkowaniem, a także środki łączące paracetamol z ibuprofenem, będące stosunkowo bezpieczne. Warto też sprawdzić działanie paracetamolu występującego w towarzystwie kofeiny, kodeiny czy propyfenazonu – mogą okazać się skuteczne w walce z bólem np. głowy.

Proszę zapoznać się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/niesteroidowe-leki-przeciwzapalne-kiedy-ich-stosowanie-jest-ryzykowne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.