Czy przy złamaniu można stosować Ketonal?

Jestem 17 dni po złamaniu 1/3 końca dalszego kości ramiennej. Lekarze zespolili kość śrubą ciągnącą i płytą neutralizującą podczas operacji Wszystko bez powikłań. Lekarz zalecił cwiczenia aby nie doszło do ograniczenia ruchomosci stawu. Ćwiczę z rozsądkiem ale boli po tych ćwiczeniach. Lekarz zalecił paracetamol w razie bólu. Ale to dziś za słabe. Czy można wziąć ketonal doraźnie? Chodzi mi o to czy ten ketonal nie zaburza zrostu kosci?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

leki z grupy NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, należy stosować ostrożnie, ponieważ mogą wpływać negatywnie na proces zrastania kości. Niemniej substancjami bezpiecznymi w Pańskiej sytuacji są: ketoprofen i deksketoprofen, zatem może Pan stosować Ketonal. Więcej o NLPZ w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/niesteroidowe-leki-przeciwzapalne-charakterystyka-dzialanie-stosowanie.

Badania wykazały, że z kolei pozytywnie na proces gojenia przy złamaniach wpływa ibuprofen – nie hamuje podziału osteoblastów i syntezy osteokalcyny. Dlatego też ta substancja może skutecznie i bezpiecznie niwelować ból.

Proszę pamiętać, by nie przekraczać dobowych dawek, wskazanych przez producenta leku.

Być może przydatna okaże się ta infografika: https://zywienie.abczdrowie.pl/jedzenie-wzmacniajace-kosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.