Czy ibuprom bardzo niszczy żołądek?

Czy zażywanie dwóch kapsułek po 400 mg ibuprofenu 1 dzień co miesiąc z powodu bolesnych miesiączek może zniszczyć żołądek? Dodam, że codziennie zażywam rano 50 mg sertraliny, lecz w dzień kiedy zażywam ibuprofen nie przyjmuje sertraliny z powodu możliwych skutków ubocznych w połączeniu z ibuprofenem (wiem, że nie powinnam pomijać dawek ale boję się, że zniszczę sobię żołądek).

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ibuprofen należy do substancji wchodzącej w skład leków z kategorii NLPZ – proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niesteroidowe-leki-przeciwzapalne-charakterystyka-dzialanie-stosowanie.

Ich stosowanie może być obarczone m.in. ryzykiem przedawkowania czy uszkodzenia wątroby lub błony śluzowej żołądka, jednak raczej nie w sytuacji gdy zażywane są sporadycznie przez krótki czas (czyli kilka razy w miesiącu). Zdecydowanie nie ma Pani powodów do obaw, stosując 1-2 tabletki ibuprofenu raz na miesiąc, natomiast nie powinna Pani na ten czas odstawiać antydepresantów. Być może uspokoi Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/niesteroidowe-leki-przeciwzapalne-kiedy-ich-stosowanie-jest-ryzykowne.

Podsumowując, jeżeli nie jest Pani w grupie ryzyka, czyli nie choruje Pani na choroby serca czy żołądka, to leki z grupy NLPZ nie powinny zaszkodzić. Jednak, jeżeli nadal ma Pani obawy, to warto rozważyć antykoncepcję hormonalną, która stosowana jest również w celu unormowania miesiączek czy zmniejszenia obfitości krwawień oraz bólu menstruacyjnego. Warto dodać, że sertralina nie obniża skuteczności antykoncepcji hormonalnej i oba leki nie wchodzą w interakcję. Zachęcam do lektury materiału: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-wady-i-zalety.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.