Badania krwi - AIAT

AIAT to inaczej aminotransferaza alaninowa. Jest to enzym wątrobowy, który bierze udział w przemianach białek. Czego dotyczy badanie? Jakie są prawidłowe wyniki ? Dowiedz się, oglądając film.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeżeli stosowała Pani leki przeciwzapalne i przeciwbólowe z kategorii NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, to niewykluczone, że skutkiem ich nadużywania czy długotrwałego przyjmowania, jest podrażnienie błony śluzowej żołądka, a także nadprodukcja kwasów żołądkowych.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/przewlekle-zapalenie-zoladka.

Jest to tzw. zapalenie żołądka typu C, które jest stosunkowo łatwe w leczeniu, gdyż jego istotą jest odstawienie leków podrażniających śluzówkę przewodu pokarmowego, odpowiednia dieta, która będzie sprzyjała regeneracji śluzówki oraz, być może, zastosowanie leków z kategorii IPP czy wspierających odbudowę błony śluzowej.

Niemniej z tymi objawami powinna Pani zgłosić się do gastrologa, który zadecyduje o ewentualnym leczeniu.

O diecie stosowanej przy schorzeniach i bólu żołądka może Pani przeczytać pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zoladek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty