Jak leczyć te wrzody żołądka u 40-latki?

Witam. Stwierdzono u mnie owrzodzenie żołądka. Bez stanu zapalnego i bakterii. Prawdopodobnie od lekow nlpz i stresu. Jestem 3.5 miesiąca na diecie , plus zioła . (Runianek,nagietek, korzeń prawoslazu, siemię lniane. ) była chwilowa poprawa. Ale bóle(kłucia ) znowu wróciły. Brałam przez 4 tyg. Dexilant. Po którym mialam ciagle zaparcia. Czy jest jakiś inny lek poza ipp który może mi pomóc.? Słyszałam że wrzody spowodowane lekami nlpz powinno się leczyć inaczej. Niż te spowodowane bakterią.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wrzody to tworzące się w żołądku ubytki, które powodują szereg dolegliwości: bóle brzucha, zgagę. Najczęstszymi przyczynami wrzodów żołądka są: stres, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów. Powstawaniu wrzodów sprzyja przyjmowanie wspomnianych przez Panią leków z grupy NLPZ , które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, ale niekorzystnie wpływają na utrzymanie prawidłowej śluzówki żołądka. Zatem można wnioskować, że stosowane przez Panią preparaty zaburzyły w dużym stopniu równowagę w śluzówce i teraz należałoby do niej powrócić. Tak jak Pani wspomina, w przypadku chorych na chorobę wrzodową niezakażonych H. pylori zazwyczaj skuteczne jest leczenie IPP lub H2-blokerem przez 1-2 miesiące. IPP to skrót od nazwy inhibitory pompy protonowej. Jest to grupa leków stosowana w leczeniu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. Leki z grupy IPP zapobiegają i leczą chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz zgagę i refluks. Warto więc zwrócić się do lekarza specjalisty i zapytać o możliwości wdrożenia takiego leczenia. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani w artykule poniżej.

https://portal.abczdrowie.pl/ipp-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne

Nieskuteczność w leczeniu wrzodów najczęściej wiąże się z tym, że pacjent nie przestał przyjmować NLPZ. Wydaje się, że w Pani przypadku zasadne byłoby wyleczenie tych dolegliwości, w związku z którymi musi Pani sięgać po leki przeciwbólowe. Inny ważny aspekt leczenia wrzodów to konsekwentna i regularna terapia, która musi trwać minimum dwa miesiące. Dobrze byłoby ją wspierać odpowiednią dietą i higienicznym trybem życia, o czym może Pani przeczytać w artykułach zamieszczonych pod poniższymi linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/wrzody-zoladka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-domowe-sposoby-na-bole-wrzodowe

https://portal.abczdrowie.pl/wrzody-zoladka-dieta-co-jesc-a-czego-unikac

Życzymy powodzenia na drodze wyboru właściwej metody leczenia choroby oraz siły i konsekwencji we wdrażaniu leczenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.