Jak leczyć taką dokuczliwą zgagę?

Od dawna dokucza mi zgaga ostanio nie moge sobie z nia poradzic nic nie pomaga .Teraz nie mam za bardzo gdzie udac sie do lekarz .Czuje w gardle suchosc.Gdy cos jem lub pije strasznie szcYpie mnie w brzuchu.prosze o porade .

Redakcja abcZdrowie

Witam, pieczenie oraz ból są spowodowanie cofaniem się soków żołądkowych do przełyku. Gdy objawy przez długi czas nie ustępują, mogą być symptomem wrzodów żołądka lub dwunastnicy czy refluksu żołądkowo-przełykowego. Warto jak najszybciej podjąć diagnostykę oraz leczenie. W obecnej sytuacji sugeruję kontakt telefoniczny z lekarzem POZ, który tymczasowo może zaproponować leczenie objawowe. Więcej na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zgaga-i-wrzody-zoladka. Zgaga wymaga leczenia i zmiany diety, ponieważ jest wiele produktów, które ją nasilają. Czasami to wystarczy, by dokuczliwe symptomy ustąpiły. Tym, co na pewno sprzyja powstawaniu zgagi, są takie produkty, jak: kawa, alkohol, papierosy, czekolada, a także tłuste oraz ostre potrawy. Z tego należy zrezygnować od razu. Szczegółowe wytyczne dietetyczne dla osób cierpiących na zgagę pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/8-zasad-zywienia-dla-cierpiacych-na-zgage. Ponadto można stosować leki zobojętniające kwasy żołądkowe – w aptece dostępne są bez recepty. Proszę jednak pamiętać, że można zażywać je tylko doraźnie. Gdy nie pomagają, należy się skontaktować z lekarzem. W leczeniu zgagi stosuje się inhibitory pompy protonowej oraz H2-blokery i leki prokinetyczne. Więcej o leczeniu zgagi w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/zgaga. Zachęcam do zapoznania się z nim, odnajdzie tu Pani również domowe metody na leczenie zgagi. Jeśli jeszcze Pani nie próbowała, to być może dolegliwością zmniejszą się dzięki naturalnym składnikom. Szczególnie polecam kisiel z siemienia lnianego lub szklankę ciepłej wody z miodem i octem jabłkowym. Więcej porad żywieniowych także tu: https://portal.abczdrowie.pl/10-sposobow-na-pozbycie-sie-zgagi. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.