Zalety gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które pomaga wykryć schorzenia układu pokarmowego. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są zalety tego badania. Na ten temat wypowiada się lek. Marcin Radkowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

leczenie wrzodów dwunastnicy zależne jest od przyczyny, lokalizacji, wielkości zmian oraz tego, czy u pacjenta występuje również zakażenie bakterią Helicobacter pylori.

Leczenie chirurgiczne stosowane jest w ostateczności, istnieją bowiem inne możliwości walki z wrzodami. Należy do nich antybiotykoterapia oraz inhibitor pompy protonowej (IPP). Bardzo ważne jest również stosowanie się do zaleceń ogólnych, takich jak całkowita zmiana diety i stylu życia.

Osoby cierpiące na wrzody żołądka i dwunastnicy nie powinny palić papierosów oraz spożywać alkoholu. Zalecana jest lekkostrawna dieta składająca się z kilku niewielkich posiłków o umiarkowanej temperaturze. Niewskazane jest także stosowanie niektórych leków, głównie NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, łącznie z aspiryną.

Tato powinien koniecznie udać się do gastroenterologa, który przekaże mu odpowiednie zalecenia lekarskie oraz wdroży leczenie. Proszę nie przyjmować leków na własną rękę, gdyż może to jeszcze nasilić objawy choroby.

Nieleczone wrzody mogą doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak krwotoki z przewodu pokarmowego czy wspomniane przez Panią pęknięcie. Nie wolno więc ich bagatelizować.

Szczegółowe informacje na temat choroby znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wrzod-dwunastnicy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty