Inhibitory pompy protonowej

Dzień dobry, ostatnio zainteresował mnie temat inhibitorów pompy protonowej. Co to dokładnie jest? Chciałabym się dowiedzieć od specjalisty, jak wygląda leczenie inhibitorami pompy protonowej. Ciekawi mnie w jakich konkretnie przypadkach stosuje się inhibitory pompy protonowej. W leczeniu jakich schorzeń są polecane? Czytałam gdzieś, że mogą być pomocne w przypadku refluksu. Jak dokładnie inhibitory pompy protonowej działają? Jak się je stosuje? Czy inhibitory pompy protonowej powinny być przyjmowane o określonych porach dnia, przykładowo przed snem, albo rano, czy może kilka razy dziennie? Jakie konkretnie leki są inhibitorami pompy protonowej i czy są dostępne bez recepty? O jakie leki powinnam pytać w aptece, mam tu na myśli ich nazwy? Będę bardzo wdzięczna za pomoc i z góry dziękuję za odpowiedź.

Inhibitory pompy protonowej to leki, ktore się stosuje w chorobach żołądka, dwunastnicy i przełyku. Stosuje się je zwykle raz dziennie rano na czczo. Leki te zmniejszają wydzielanie kwasy solnego w żołądku. Najcześciej stosowane są: omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol i esomeprazol. Nazwy fabryczne tych leków są bardzo różnorodne.