Czy z tej gastroskopii wynika coś poważnego?

Witam co może oznaczać wynik gastroskopii: gastritis chronica activia cum focis lympoplasiae. Nieliczne helicobacter pylori. Bardzo się denerwuje czy to coś poważnego.?Wizytę u swojego doktora mam dopiero w czerwcu 2021r.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wynik gastroskopii oznacza przewlekłe aktywne zapalenie żołądka z ogniskowymi naciekami chłonnymi przy jednoczesnym braku zainfekowania przez bakterie Helicobacter pylori.

Na ich temat dowie się Pani więcej z naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori.

Wynik badania gastroskopijnego oznacza konieczność skonsultowania się z lekarzem – zapalenie błony śluzowej żołądka, zwane również katarem czy nieżytem żołądka, najczęściej wywołuje właśnie bakteria H.pylori, ale także nadużywanie leków z kategorii NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), alkoholu. Źródłem choroby może być również przewlekły stres.

Odsyłam do informacji dostępnych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-blony-sluzowej-zoladka-przyczyny-objawy-leczenie.

Choć choroba dotyka coraz młodsze osoby, to zapalenie błony śluzowej żołądka może pozostawać niewykryte przed długi czas, wówczas gdy dolegliwości w postaci bólu brzucha czy pieczenia są ignorowane. Nieleczony nieżyt żołądka może prowadzić do szeregu powikłań, w tym wrzodów żołądka czy nawet nowotworu.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-wrzodow-zoladka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.