Co oznacza taki wynik gastroskopii 44-latki?

Szanowni Państwo. Mam stwierdzoną chorobę Addisona - Biermera. Byłam na kontrolnym badaniu- gastroskopii. Dziś odebrałam wynik. W badaniu histopatologicznym stwierdzono: gastritis chronica ( ), non activa. HP ( ). Fragmenty błony śluzowej żołądka z rozrostem dołeczkowym, drobnymi wybroczynami. Co to oznacza?? Z góry dziękuję za pomoc i wyjaśnienie. Pozdrawiam,

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolne badanie gastroskopii wraz z histopatologiczną oceną wycinka. Jest to na tyle istotne, że w przypadku przewlekłej choroby autoimmunologicznej znacząca jest kontrola i ocena funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony wynik histopatologiczny, można by stwierdzić, że uwidoczniono zapalenie błony śluzowej żołądka z obecnymi i drobnymi wybroczynami. Dodatkowo nie zaobserwowano aktywnego zakażenia bakterią Helicobacter pylori.

Prawdopodobnie nie będzie konieczności wdrażania antybiotykoterapii, jednakże zalecamy konsultację z lekarzem gastrologiem, który po analizie wyniku badania będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i leczeniu.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy

https://portal.abczdrowie.pl/przewlekle-zapalenie-zoladka

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-wynik-gastritis-chronica-non-activia-h-p

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.