Co zrobić z tymi bólami brzucha u 22-latki?

Witam, mam 21 lat jestem kobietą. Od 3 miesięcy boli mnie brzuch (nabrzusze) i sporadycznie lewa strona brzucha. Mam biegunki. Wykonane zostało USG jamy brzusznej które jest prawidłowe. Wykonana gastroskopia która wykazała - NERD - Przepuchline roztworu przełykowego - gastroskopie rumieniowo- wysiękową. Po pobraniu wucinku tkanek stwierdzono przewlekłe nieaktywne zapalenie błony śluzowej żołądka ( nie stwierdzono bakterii helicobacter) Wykonane zostało również badanie kontrastowe przelyku, żołądka i dwunastnicy które również wyszło prawidłowe, więc nie potwierdzono przepuchliny. Chirurg zalecił brać Emanere 80mg lecz nie pomogło a sam on dał skierowanie do gastrologa. Co może być nie tak? Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli przepuklina została wykluczona, to wciąż diagnoza oznacza obecność gastropatii rumieniowo-wysiękowej. Więcej o chorobie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-blony-sluzowej-zoladka-przyczyny-objawy-leczenie.

Jest to schorzenie żołądka, a konkretnie zapalenie błony śluzowej tego organu wynikające z nadmiernego przekrwienia śluzówki. Przyczyn może być wiele, poczynając od nadużywania alkoholu przez nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego, zakażenia grzybicze lub zainfekowanie wirusem cytomegalii, kończąc na nadużywaniu leków np. przeciwbólowych. Wspomina o tym nasz ekspert w odpowiedzi na to pytanie: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-blony-sluzowej-zoladka-przyczyny-objawy-leczenie.

Leczenie zastosowane w Pani przypadku mogło nie być wystarczające – lek Emanera należy do farmaceutyków z grupy IPP, czyli inhibitorów pompy protonowej, stosowanych w przypadku gastropatii przez okres około 4 tygodni. Jeśli jest Pani zainteresowana, to o lekach z tej grupy traktuje nasz materiał: https://portal.abczdrowie.pl/ipp-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne.

W przypadku tego typu schorzeń należy także odstawić używki w postaci alkoholu, papierosów, a także kawy i herbaty. Proszę pamiętać, że kluczowa może być dieta – wykluczająca produkty wysokoprzetworzone i ciężkostrawne. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zoladek.

Proszę również niezwłocznie skonsultować się z gastroenterologiem, ponieważ leczenie przyczynowe gastropatii rumieniowo-wysiękowej należy rozpocząć od ustalenia przyczyny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.