Gastropatia rumieniowa

Co to jest Gastropatia rumieniowa ? Miałam robiona gastroskopie ? Jakiego narządu dotyczy gastropatia rumieniowa? Kiedy zaleca się wykonanie gastropatia rumieniowej? Na czym polega wykonanie gastropatii? Czy do badania trzeba się jakoś szczególnie przygotować? Zadbać o odpowiednią dietę? Jeżeli tak to jak powinna wyglądać dieta przed gastropatią rumieniową? Trochę się obawiam tego zabiegu. Nie wiem czy jest całkowicie bezpieczny. Obawiam się także diagnozy. Tego co badanie może wykazać. Czy mam się czego obawiać? A może gastropatia nie ma skutków ubocznych? Czy mam się czego obawiać? Proszę o poradę. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Przemysław Zarzeczny

Gastropatia to choroba żołądka, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia jego błony śluzowej. Istnieje wiele różnych przyczyn gastropatii – nadużywanie alkoholu, leków, szkodliwe działanie żółci, leków, a nawet patologie sąsiednich narządów, takich jak dwunastnica czy wątroba. Schorzenie często utożsamiane jest z zapaleniem żołądka wywołanym przez infekcje bakteriami, wirusami czy chorobami autoimmunologicznymi (czyli takimi, w których komórki odpornościowe atakują nasze własne tkanki i narządy).
Co najczęściej wywołuje gastropatię?
1. Leki przeciwbólowe – tzw. NLPZ, czyli niesterydowe leki przeciwzapalne (np. diklofenak, ketoprofen, naproksen, ibuprofen) – stosowane są powszechnie, część z nich, jak ibuprofen, dostępna jest bez recepty.
2. Kwas acetylosalicowy – należy do NLPZ, dostępny bez recepty i zażywany przez wiele starszych osób jako profilaktyka zakrzepów, skutkujących m.in. zawałem serca.
3. Alkohol – w wysokich stężeniach.
Niedotlenienie błony śluzowej żołądka to kolejna przyczyna gastropatii. Dochodzi do niego w ciężkich urazach, oparzeniach oraz w sytuacji utraty dużej ilości krwi.
Na rozwój gastropatii może wpłynąć także terapia nowotworów – chemio- oraz radioterapia. Schorzenie może stanowić również odpowiedź na zarzucanie żółci z dwunastnicy do żołądka. Substancja ta jest silnie toksyczna, dlatego podrażnia śluzówkę żołądka.
Przyczyną schorzenia bywa ponadto przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka – w przebiegu infekcji bakterią Helicobacter pylori, a także marskość wątroby – w tym przypadku występują zmiany w krążeniu krwi w narządach w jamie brzusznej, dochodzi do zastoju krwi w żołądku i uszkodzenia jego błony śluzowej.
Problemy z żołądkiem na podłożu gastropatii mogą rozwinąć się także na skutek nadwrażliwości pokarmowych.