Czy paracetamol uszkodził wątrobę?

Wczoraj zrobiłem coś głupiego przyjąłem 2 tabletki paracetamolu (1000mg) około godz. 21, a już o koło godz. 23 zapomniałem o tym i wypiłem duże piwo ok. 1l , 4,6% Czy może dojść do uszkodzenia wątroby? :(

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć łączenie paracetamolu z alkoholem nie jest wskazane, to jeśli po tym incydencie nie pojawiły się żadne dolegliwości, to raczej nie ma powodów do niepokoju.

Paracetamolu nie powinno łączyć się z alkoholem, gdyż może to doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych. To połączenie może również poskutkować uszkodzeniem wątroby, ale dotyczy to przede wszystkim regularnego i nadmiernego spożywania alkoholu i paracetamolu. Na uszkodzenie wątroby w szczególności narażone są więc osoby uzależnione, a także niedożywione.

Objawy uszkodzenia wątroby to: nudności, bóle brzucha po prawej stronie, wymioty, biegunka. Do tego może dojść osłabienie, gorączka czy bladość skóry. Jeśli nic takiego nie wystąpiło u Pana, to wszystko jest w porządku, choć na przyszłość proszę unikać tego typu połączeń.

Być może zainteresuje Pana nasz artykuł dotyczący paracetamolu oraz niebezpieczeństwa z nim związanego: https://portal.abczdrowie.pl/uwazaj-na-paracetamol-zdarzaja-sie-ostre-zatrucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.