Czy mogło dojść do uszkodzenia wątroby u 19-latki?

Dobry wieczór. Wypiłam pół piwa około 6% i chłopak zauważył, że jestem rozpalona, więc z przyzwyczajenia wzięłam paracetamol (500mg) zapominając, że przed chwilą wypiłam piwo. Bojąc się o wątrobę chciałam wywołać wymioty, ale nie dałam rady. Co powinnam zrobić? Może mi się coś stać lub moja wątroba może zostać trwale uszkodzona? To jednorazowa sytuacja i jestem przerażona, z wrażenia boli mnie brzuch, przyjęłam paracetamol ok. godzinę temu. Przy jakich objawach powinnam zgłosić się do lekarza? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, spożywanie alkoholu wraz z lekami nie jest najlepszym połączeniem i rzeczywiście może prowadzić do uszkodzenia wątroby. W Pani przypadku przyjęto niewielką ilość alkoholu, która nie powinna być aż tak tragiczna w skutkach. To połączenie może obciążyć wątrobę, jednak tutaj nie powinno wywołać jej trwałego uszkodzenia. Typowymi objawami uszkodzenia wątroby mogą być: krwawienia z nosa, zażółcenie skóry, ból wątroby, skurcze mięśni, problemy z układem pokarmowym typu biegunki, wymioty – z takimi objawami należy zgłosić się do lekarza.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/uwazaj-na-paracetamol-zdarzaja-sie-ostre-zatrucia

https://portal.abczdrowie.pl/chora-watroba

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-watroby-stluszczenie-watroby-uszkodzenie-watroby-wzw

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.