Czy Paracetamol z alkoholem źle wpłynął na zdrowie?

Wypiłam kieliszek alkoholu (ok. 50 ml). Po powrocie do domu, godzinę później zażyłam paracetamol 500 mg. Co może się stać? Zrobiłam to w ogóle się nie zastanowiwszy, a teraz jestem w nerwach.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mimo, że paracetamol uznawany jest za jeden z łagodniejszych środków przeciwbólowych, to w połączeniu z alkoholem może okazać się groźny. Nie powinno się zażywać tego leku ani przed wypiciem alkoholu, ani też po.

Na skutek interakcji alkoholu i paracetamolu może dojść do nasilenia skutków ubocznych leku. Ponadto takie zachowanie może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby.

Niebezpieczeństwo pojawienia się działań niepożądanych zmniejsza się, jeśli alkohol zostanie spożyty co najmniej trzy godziny od przyjęcia paracetamolu.

Sytuacja nie jest taka prosta w odwrotnej sytuacji. Wszystko jest bowiem zależne od tego, jak długo alkohol utrzymuje się we krwi. A wpływ na to ma bardzo dużo czynników – nie tylko ilość wypitego alkoholu, ale również płeć, wiek czy ogólny stan zdrowia. Ciężko więc jednoznacznie stwierdzić, jaki odstęp czasowy będzie bezpieczny.

Szczegółowe informacje na temat paracetamolu znajdują się pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/paracetamol-charakterystyka-wskazania-dawkowanie-skutki-uboczne-przeciwwskazania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.