Czy Paracetamol uszkodził moją wątrobę?

Dzień dobry, w godzinach 15-20 (skończyłem pić około 19) brałem udział w imprezie w trakcie której spożyłem dużą ilość alkoholu (około 200-300 gram). Kolejnego dnia wystąpiła u mnie wysypka na twarzy. Około godziny 13 kolejnego wziąłem jedną tabletkę (500mg) paracetamolu. Dowiedziałem się że paracetamol może uszkodzić wątrobę przy częstym nadużywaniu alkoholu i paracetamolu - czy do uszkodzenia może dojść również przy spożyciu jednej tabletki, spożytej około 18 godzin po zakończeniu picia alkoholu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

to prawda, że nie należy łączyć paracetamolu z alkoholem. Oprócz ryzyka uszkodzenia wątroby alkohol może doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych leku.

Przyjmowanie paracetamolu dzień po zakrapianej imprezie nie jest dobrym pomysłem. Ciężko bowiem określić, jak długo alkohol utrzymuje się w organizmie, gdyż jest to zależne od wielu czynników – zarówno wieku, wagi, płci, jak i ogólnego stanu zdrowia i kondycji wątroby.

Jednakże biorąc pod uwagę, iż był to jednorazowy incydent, a od spożycia alkoholu minęło 18 godzin, uszkodzenie wątroby w Pańskim przypadku jest mało prawdopodobne. Na przyszłość proszę pamiętać, aby unikać takich połączeń.

Aby zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania należy kliknąć w poniższe linki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/paracetamol-i-alkohol-a-watroba, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zazycie-paracetamolu-a-alkohol, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-sie-stanie-gdy-wypilam-alkohol-i-polknelam-paracetamol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.