Czy połączenie paracetamolu i alkoholu jest bardzo groźne?

Witam wczoraj od 21 do 23/24 wypiłem spore ilości alkoholu (kilka kieliszków i 2 piwa) dzisiaj około godziny 21 zagapiłem się i na kaca zażyłem 500 mg paracetamolu( jedna tabletke apap), czy jestem w jakimś niebezpieczeństwie, czy powinienem się gdzieś udać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ogólnie rzecz biorąc, nie powinno się łączyć alkoholu oraz z paracetamolem. Takie sytuacje mogą doprowadzić do zatrucia lekiem, ponieważ alkohol rozkłada paracetamol na różne związki chemiczne, mogące zatruć nasz organizm. Połączenie to nie wpływa też pozytywnie na komórki wątrobowe.

Jednak w Pana przypadku, jeżeli taka sytuacja była jednostkowa, a dawka paracetamolu nie była duża, prawdopodobnie nie nastąpią żadne negatywne konsekwencje takiego działania. Musi Pan jednak uważać na przyszłość, żeby nie mieszać takich substancji z alkoholem.

Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy zatrucia, proszę niezwłocznie udać się do lekarza lub na izbę przyjęć.

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy mieli bardzo podobny problem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zazycie-paracetamolu-po-wypiciu-alkoholu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-paracetamol-w-polaczeniu-z-wodka-moze-byc-niebezpieczny

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-jest-interakcja-paracetamolu-i-wodki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.