Czy taki krzyk może mieć wpływ na ciążę?
Dzień dobry, Jestem w 18tc, miałam sytuację że moje starsze dziecko biegło w stronę dużego rowu i do niego wpadło, nic mu się na szczęście nie stało, ale ja byłam świadkiem tego zdarzenia a że byłam za daleko to najpierw mocno się zdenerwowałam i wrzeszczalam na całe gardło a później dobiegłam do niego i go wyciągnęłam. Cala sytuacja trwała może 5 min ale chciałam spytać czy taki głośny nerwowy krzyk może wpłynąć na dziecko w brzuchu, mogło coś mu się od tego stać?

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
stres, zwłaszcza silny, nie jest wskazany w ciąży. Mimo to, pojedyncza sytuacja stresowa, która miała miejsce w tym szczególnym okresie nie powinna w żadnym stopniu wpłynąć na rozwój dziecka. Krótkotrwały stres nie stanowi zagrożenia.
Oczywiście trudno jest zachować spokój przez cały czas trwania ciąży. Warto jednak starać się panować nad nerwami i poszukać technik relaksacyjnych,, które pomogą zachować spokój nawet w trudnych sytuacjach.
W naszym serwisie pojawiały się pytania o możliwe następstwa po silnym stresie w ciąży. Nasi eksperci odpowiadali na nie pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silny-stres-w-ciazy-a-mozliwe-nastepstwa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silny-stres-w-17-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krotkotrwaly-silny-stres-w-ciazy.
O stresie w ciąży pisaliśmy także w artykule:
https://portal.abczdrowie.pl/stres-w-ciazy.